WYCIECZKI O CHARAKTERZE LOKALNYM I INNE ATRAKCJE

Muzeum Stutthoff w Sztutowie

Muzeum Stutthof w Sztutowie – muzeum utworzone staraniem byłych więźniów KL Stutthof, na mocy uchwały Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Gdańsku w dniu 12 marca 1962.

Muzeum jest zorganizowane na części dawnego obozu (ok. 20 ha). Wśród najważniejszych jego zabytków jest częściowo zachowany Stary Obóz, komora gazowa, komendantura wraz z garażami, przestrzeń ogrodów warzywnych i szklarni. Teren miejsca pamięci obejmuje także rekonstrukcję krematoriów, puste już dziś pola tzw. Nowego Obozu i Obozu Żydowskiego, a także pomnik monumentalny autorstwa Wiktora Tołkina.
Szczególnie bogate są zgromadzone i przechowywane archiwa poobozowe. Na terenie Muzeum zainstalowana jest stała wystawa główna. Są też organizowane wystawy czasowe.
Muzeum jest zorganizowane w schemat kilkudziałowy, wśród których istotną funkcję pełnią dział oświatowy, dział dokumentacyjny, a także dział naukowy, którego siedziba mieści się w Sopocie. Muzeum jest dostępne przez cały rok, zwiedzającym umożliwia się uczestnictwo w projekcjach filmów dokumentalnych, zwiedzanie z przewodnikiem lub tzw. audioguidem.

Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich

Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich – to najmłodszy z oddziałów Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Muzeum na swoich wystawach prezentuje historię szkutnictwa i rybołówstwa nad Zalewem Wiślanym. Do najciekawszych eksponatów muzeum należy oryginalny, w pełni wyposażony warsztat szkutniczy rodziny Schmidtów z miejscowości Łaszka k. Sztutowa oraz barkas - jednostka o napędzie żaglowym wykorzystywana do połowów jeszcze w latach 60. XX wieku.
W muzeum można zobaczyć także tradycyjne łodzie rybackie z okolic Zalewu, a także unikatowy ślizg lodowy Ludowy 8 - zwany także od nazwiska konstruktora Weilandem.
Muzeum znajduje się przy ulicy Rybackiej.

Rezerwat Kormoranów i Czapli Siwej

Kormoran Czarny

Nasze kwatery prywatne znajdują się na wysokości Rezerwatu Kormoranów - jest to miejsce dzięki któremu nasza, jeszcze mało znana miejscowość mogła zaistnieć w notach encyklopedycznych i wszelkich informacjach przyrodniczych. Rezerwat ornitologiczny "Kąty Rybackie" o pow. 4,13 ha utworzony został w 1957 roku w celu ochrony miejsc lęgowych kormorana czarnego i czapli siwej. Jest to największa kolonia lęgowa kormoranów w Polsce i jedna z większych w Europie.
Rezerwat został powiększony, ponieważ kormorany mając tu znakomite warunki bytowania znacznie się rozprzestrzeniły. Aktualnie powierzchnia rezerwatu wynosi 102,54 ha. Gniazda ptaki te zakładają w starych drzewostanach sosnowych, w wieku od ok. 120-160 lat. W najstarszej części rezerwatu, po systematycznej wycince drzew zniszczonych przez kormorany, powtórnie sadzone są sosny.

Inwentaryzacja przeprowadzona w 2007 roku wykazała, że kormorany założyły 11 500 gniazd, a czaple 800.Głównym pokarmem kormorana jest: jazgarz (75,5% masy zjadanych ryb), płoć (5,3%), węgorzyca (5,3%), okoń (7%) i sandacz (2,6%). Najważniejsze gatunki ryb użytkowych, jak węgorz i sandacz nie odgrywają znaczącej roli w diecie kormorana. Dziennie kormoran zjada około 0,5 kg ryby. Na uwagę zasługuje również ciekawa budowa kormorana. W przeciwieństwie do innych ptaków pióra naszego największego ptaka wodnego nie są pokryte tłustą i śliską wydzieliną, która odpowiedzialna jest za unieknięcie przemakania oraz wsiąkania wody w skrzydła. Pióra kormorana zbierają oraz wchłaniają wodę po to, żeby ptak zwiększył swoją masę i mógł sprawniej poruszać się i polować pod wodą - nurkuje na głębokość 2-3m.
Oprócz kormorana czarnego spotkać można czaplę siwą oraz sporo bocianów, głównie na łąkach przy Zalewie Wiślanym.

Ujście Wisły Śmiałej do morza (Sobieszewo, Mikoszewo, Rezerwat Mewia Łacha i Ptasi Raj)

Najbardziej znamienną część ostoi stanowi piaszczysty stożek napływowy w końcowym odcinku Wisły, w rezerwacie Mewia Łacha. Aktywny stożek ujściowy „buduje” co roku nowe łachy, mielizny i wysepki. W całej ostoi znajdziemy jednak dużo bogatszą gamę siedlisk - od wybrzeży mierzejowych, poprzez wydmy białe i szare (pomiędzy Mewią Łachą a Ptasim Rajem), różnowiekowe uprawy sosnowe i las mieszany (okolice Mewiej Łachy), jeziora przymorskie z brzegami mocno porośniętymi szuwarem trzcinowym, towarzyszące im uprawy olchy i rokitnika nasadzone na miejscu niegdysiejszych łąk słonoroślowych (w rez. Ptasi Raj i wokół jez. Mikoszewskiego), aż po okresowo zalewane pastwiska w międzywalu przekopu Wisły.

Rezerwat Buków w Przebrnie

Rezerwat Buki Mierzei Wiślanej położony jest ok. 0,8 km na południe od drogi Przebrno-Krynica Morska. Utworzony został w 1962 roku w Przebrnie na powierzchni 7 ha. Ochronie rezerwatu podlega głównie prawie 200-letnie buki, a także dęby, świerki, garby, olcha czarna, a z drzew sztucznie wprowadzonych sosna wejmutka i modrzew europejski. Znajdują się tu również stanowiska licznych gatunków roślin podlegających ochronie (m. in. konwalia majowa, kruszyna pospolita i bluszcz pospolity). W poszyciu leśnym spotkać można jarzębinę oraz brzozę brodawkowatą i omszoną.

Turystyczna kolejka wąskotorowa (najbliższa stacja w Sztutowie)

W Sztutowie znajduje się ostatnia końcowa stacja kolejki wąskotorowej. Przejażdżka ze Sztutowa do Stegny, Jantaru, Prawego Brzegu Wisły, a nawet Nowego Dworu Gdańskiego może stanowić sporą atrakcję.

Stadnina koni, ośrodek jazdy konnej

Ośrodek Jazdy Konnej "Mierzeja" znajduje się w miejscowości Sztutowo na terenie Mierzei Wiślanej.

Największą atrakcją ośrodka są wyjazdy konne po pięknych, nadmorskich terenach leśnych (obejmujących m.in. Rezerwat Kormorana Czarnego i Czapli Siwej), a także przejażdżki po plaży.

Rejsy Statkiem po Zalewie Wiślanym

Zalew Wiślany rozciąga się na wschód od ujścia Wisły do Zatoki Gdańskiej aż po rosyjski Kaliningrad. Jest to prawdziwy raj dla żeglarzy, którzy mogą korzystać z wielu przystani, znajdujących się w Krynicy Morskiej, Elblągu, Fromborku, Kątach Rybackich, Tolkmicku i innych mniejszych miejscowości.

W sezonie letnim Żegluga Gdańska oferuje rejsy turystyczne po Zalewie Wiślanym. Do wyboru jest kilka różnych połączeń:
– rejsy statkiem z Krynicy Morskiej do Fromborka
– rejs statkiem Krynica Morska – Frombork – Krynica Morska
– przejażdżki po Zalewie Wiślanym
Rejsy po Zalewie Wiślanym odbywają się od 1 maja do 31 sierpnia.
Ceny biletów:
Przejażdżka po Zalewie Wiślanym 14 PLN (ulgowy), 22 PLN (normalny)
Krynica Morska – Frombork 22 PLN (ulgowy), 31 PLN (normalny)
Krynica Morska – Frombork – Krynica Morska 30 PLN (ulgowy), 24 PLN (normalny)
Bilety można kupować w Informacji Turystycznej w Krynicy Morskiej lub w kasie bezpośrednio na statku.

Wisła Królewiecka

Wisła Królewiecka jest odgałęzieniem Szkarpawy. To droga wodna prowadzącą od miejscowości Rybina przez Grochowo, Sztutowo i Kobyla Kępa do Zalewu Wiślanego. Jest dostępna dla wszystkich jachtów, które płyną Szkarpawą, jedynie spłycenia przy ujściu rzeki do Zalewu Wiślanego mogą stanowić przeszkodę dla jachtów balastowych z większym zanurzeniem. Wszystkie linie energetyczne są dobrze oznakowane.

Jedna z trzech najpiękniejszych rzek na szlaku Rzek Delty Wisły-Pętli Żuławskiej. Równie piękne i ciekawe są Tuga-Święta - żeglowna od Nowego Stawu przez Nowy Dwór Gdański i uchodząca do Szkarpawy w okolicach Rybiny, oraz rzeki Dzierzgoń (miejscowi używają często nazwy Zorga) i Balewka - również żeglowne, obecnie zaniedbane i zapomniane, łączące się w okolicy Żółwińca i uchodzące do jeziora Druzno.

Krynica Morska - latarnia morska, molo, wesołe miasteczko, rejsy do Fromborka i Kaliningradu

Krynica Morska to najbardziej znany kurort na Mierzei Wiślanej nad Bałtykiem.

Malownicze lasy sosnowe otaczają Krynicę ze wszystkich stron. Łagodnie obniżające się morskie dno i cieplejsza woda niż w innych nadbałtyckich miejscowościach stwarzają idealne warunki do kąpieli.

Krynica Morska leży między Kątami Rybackimi a Piaskami, niedaleko leżą Stegna i Jantar.

Ścieżki rowerowe na Mierzei Wiślanej

Miłośnikom pedałowania polecamy liczne trasy rowerowe znajdujące się na Mierzei Wiślanej. Do przejechania jest kilkadziesiąt kilometrów po atrakcyjnych ścieżkach. Nawierzchnie tras są zróżnicowane: leśne, asfaltowe, płytowe lub polne. Popularne szlaki to:

 • Szlak Nadmorski - leśna droga wzdłuż plaży pomiędzy Sztutowem a Kątami Rybackimi
 • Szlak Bursztynowy - teren leśny biegnący przez Mierzeję Wiślaną, blisko 15km
 • Szlak Nadzalewowy - 4km biegnące przez Kąty Rybackie, Skowronki oraz Przebrno
 • Mała Pętla Żuławska - Kąty Rybackie - Kobyla Kępa - Sztutowo (ujście Wisły Królewieckiej)
 • Pętla Żuławska - Sztutowo, Łaszka, Groszkowo, Grochowo, Sztutowska Kępa, Rybina, Chełmek, Marzęcino


Do powyższych należało by dodać jeszcze trasy do Elbląga, Malborka, Fromborka, do Ujścia Wisły w Świbnie i wielu innych. Niektóre trasy liczą wiele kilometrów i są dla wytrwałych rowerzystów, ale większość ścieżek posiada niski stopień trudności i służy głównie celom turystycznym i rekreacyjnym.

KĄTY RYBACKIE JAKO BAZA WYPADOWA

Kąty Rybackie - Trójmiasto

Bogactwo dóbr kultury nie wymaga rekomendacji. Najczęściej zwiedzane miejsca to Starówka, Katedra Oliwska, Westerplatte, Port, Molo, Oceanarium itd.

Kąty Rybackie - Wysoczyzna Elbląska

Frombork zwany Perłą Północy ze słynnym Wzgórzem Katedralnym, Bazyliką oraz Muzeum Kopernika. Tolkmicko oraz Kadyny o niezwykłej przyrodzie i ukształtowaniu terenu. Wsród zabytków kultury tysiącletni dąb, stadnina koni, port i przystanie. Z Wysoczyzny widać niezwykłą panoramę Zalewu Wiślanego i terenów przyległych wraz z kutrami rybackimi.

Kąty Rybackie - Żuławy Wiślane

Nowy Dwór Gdański, Stegna, Drewnica, Żuławki, Rybina - znajdują się tu liczne obiekty dziedzictw kultury: zabytki poniemieckie, domy podcieniowe, holenderskie wiatraki, urządzenia hydrotechniczne i śluzy, mosty zwodzone oraz przystanie rybackie.

Kąty Rybackie - Elbląg

Zabytki: katedra św. Mikołaja, zespół zamkowy, Muzeum Elbląskie, Brama Targowa, zrekonstruwane stare miasto

Kanał Ostródzko - Elbląski

Niezwykła atrakcja ze względu na urządzenia hydrotechniczne (1860r.). Kanał zaliczony jest do ewenementu w skali światowej.

Kaliningrad

W Kaliningradzie warto obejrzeć Katedrę Immanuela - Kanta wraz z muzeum i mauzoleum, słynne muzeum bursztynu z fragmentem dawnej komnaty bursztynowej oraz Rynek Centralny.

GASTRONOMIA ORAZ SKLEPY W POBLIŻU NASZYCH KWATER

W naszych kwaterach nie prowadzimy gastronomii. Do dyspozycji gości oddane są wyposażone kuchnie dzielone na na 3 lub 4 pokoje.

W bliskim sąsiedztwie są miejsca gdzie można dobrze zjeść lub zrobić zakupy:

 • Janosikówka ul. Rybacka 2 82-104 Kąty Rybackie - restauracja
 • Regendt ul. Rybacka 20 82-104 Kąty Rybackie - restauracja
 • Karczma Kormoran ul. Morska 2 82-104 Kąty Rybackie
 • Bar u Basi ul. Polna 13 82-104 Kąty Rybackie
 • Bar Halina ul. Polna 21 82-104 Kąty Rybackie
 • Delikatesy Termuś ul. Rybacka 22 82-104 Kąty Rybackie - sklep

Dodatkowo w pobliżu znajduje się pizzeria drugi sklep spożywczy oraz hurtownia ryb.